Łyżwiarstwo
Strona Główna
Historia łyżwiarstwa
Łyżwiarstwo figurowe
Łyżwiarstwo szybkie
Hokey
Nauka Jazdy
Pierwsze kroki
Sprzęt
Ubiór
Lodowiska
 
---------------------------
 
Polecamy
myslistwo
żeglarstwo
wędkarstwo
wędkarstwo domek
lowiectwo
sokolnictwo
hippika
szkola przetrwania
reklama
Tatry
Karpaty
Zakopane
Białka Tatrzanska
Bieszczady
Szczyrk
Nurkowanie
---------------------------
 
Ogłoszenia
lyzwiarstwo.com.pl
narciarstwo.net.pl
 
 
Sprzęt

Łyżwy

Początkowo, łyżwy nie służyły do jazdy rekreacyjnej, lecz jako środek lokomocji. Najstarsze znalezione łyżwy mają ok. 4 tys. lat, były zbudowane ze zwierzęcych kości, przywiązywane rzemieniami do butów, służyły do poruszania się zimą po zamarzniętych stawach i jeziorach.
Łyżwy stalowe, podobne do tych, jakie znamy teraz, pochodzą dopiero z XIX wieku. Służyły już wtedy nie tylko za środek transportu, ale i do celów rekreacyjnych. Początkowo były one przymocowywane do obuwia codziennego (do celów rekreacyjnych bardzo długo były wykorzystywane takie właśnie łyżwy), a dopiero później - do specjalnych butów (na stałe).
Tradycyjne buty łyżwiarskie są wykonane ze specjalnej skóry i zawiązywane. Do celów rekreacyjnych coraz częściej wykorzystywane są buty plastikowe, zapinane na specjalne klamry. W XX wieku powstała również odmiana łyżew dwupłozowych (popularne: saneczki), wykorzystywanych głównie przez najmłodszych.

Budowa samej łyżwy (płozy) zależy od dyscypliny, w której są wykorzystywane.
 
Podstawowe rodzaje łyżew to:
• łyżwy hokejowe,
• łyżwy figurowe,
• łyżwy do jazdy szybkiej.

Podejmując decyzję o rozpoczęciu nauki jazdy na łyżwach staniemy przed pytaniem:
jaki nam będzie potrzebny sprzęt?

Pierwszą rzeczą, o którą musimy zadbać to wybór odpowiednich butów z łyżwami.
Buty powinny być wygodne, najlepiej skórzane z klasycznym sznurowaniem, dopasowane do stopy. Nie mogą być za wąskie czy szerokie lub za krótkie lub za długie. Ważne jest też sprawdzenie wyściółki w środku buta a także usztywnienie buta w okolicy kostki. But skórzany nie powinien być z cienkiej skóry, wyginającej się przy lekkim ruchu w stawie skokowym. Zły but utrudni lub wręcz uniemożliwi naukę jazdy na łyżwach. Zniechęci do nowych wyzwań na tafli lodowej. Musimy pamiętać iż decyzja o wyborze sprzętu powinna być podjęta po założeniu butów, właściwym zawiązaniu i ustawieniu się na podłożu w pozycji pionowej. Buty z łyżwami można kupić jako całość lub przy trochę większym wydatku – każdą część oddzielnie (płozy). Łyżwy wtedy należy przykręcić do butów śrubkami w odpowiednie miejsce na bucie. Położenie łyżwy musi być wzdłuż osi długiej buta przechodzącej środkiem obcasa i podeszwy.

Buty plastykowe z łyżwami są mniej wskazane ze względu na ograniczenie ruchu w stawie skokowym, a tym samym ograniczenie dokładnego wykonywania techniki łyżwiarskiej.
Łyżwy powinny być naostrzone.

W przypadku używania sprzętu łyżwiarskiego z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu proponujemy zakup własnych butów z łyżwami. Sprzęt wypożyczony za każdym razem jest
kształtowany przez inną osobę. Utrudnia to wyczucie buta z łyżwami, a tym samym wydłuża
proces nauki jazdy na łyżwach.

Zastanówcie się - co jest bardziej przyjemnego jak założyć własne, wygodne buty z łyżwami
i poczuć się jak prawdziwy zawodowy łyżwiarz.
 
 
 
 
 
                                                              Copyright right © 2008 Wiktor Zajkiewicz - www.opony.net