Łyżwiarstwo
Strona Główna
Historia łyżwiarstwa
Łyżwiarstwo figurowe
Łyżwiarstwo szybkie
Hokey
Nauka Jazdy
Pierwsze kroki
Sprzęt
Ubiór
Lodowiska
 
---------------------------
 
Polecamy
myslistwo
żeglarstwo
wędkarstwo
wędkarstwo domek
lowiectwo
sokolnictwo
hippika
szkola przetrwania
reklama
Tatry
Karpaty
Zakopane
Białka Tatrzanska
Bieszczady
Szczyrk
Nurkowanie
---------------------------
 
Ogłoszenia
lyzwiarstwo.com.pl
narciarstwo.net.pl
 
 
Pierwsze kroki i upadki

Pierwsze kroki kojarzą się z upadkami. Główną przyczyną upadków jest brak równowagi, który wynika z szybko zmieniającego się środka ciężkości naszego ciała. Zdarza się iż nerwowo wymachujemy rękami. Nasze biodra wypychamy do tyłu, nie potrzebnie usztywniamy mięśnie. Natychmiast tracimy równowagę a po chwili nierównej walki z przyciąganiem ziemskim, lądujemy bezbronnie na lodzie.
Aby ograniczyć liczbę upadków przede wszystkim nie należy się zniechęcać. Zapewniam – wytrwałość i następne próby przynoszą niespodziewane efekty.
Aby wyeliminować upadki nie należy patrzeć pod nogi. Wzrok do przodu z perspektywą kilku metrów. Kolana lekko ugięte. Kończyny górne oddalone od tułowia, ale nigdy powyżej linii piersi. Ramiona naturalnie opuszczone. Odległość między stopami na ok. długość jednej łyżwy.

Rozpoczynamy od nauki chodzenia na śliskiej tafli lodowej i utrzymania koordynacji ciała. Początkowo kroki bardzo małe. Nie zapominajmy o naturalnym przenoszeniu ciężaru ciała. Z jednej nogi na drugą. Powoli przechodzimy w lekki ślizg. Uginamy lekko kolana i na przemian odpychamy się. Nieodzownym elementem nauki jazdy na łyżwach jest umiejętność upadania. Jeżeli upadamy pamiętajmy aby ugiąć kolana, tułów pochylić do przodu a także skorzystać z pomocy kończyn górnych – dłoni. Tak aby upadek zamortyzować. Bardzo ważna jest ochrona głowy. W sytuacji upadku pochylamy głowę w kierunku klatki piersiowej. Po upadku chcemy wrócić do pozycji stojącej. Aby to osiągnąć klękamy na obu kolanach z równoczesnym podparciem na obu dłoniach. Wstajemy poprzez przejście z kolan do przysiadu prostując się do pozycji pionowej.

Kolejnym stadium nauki są różne formy jazdy przodem, tyłem i hamowanie. Po prostej, po łuku, po serpentynie i kole. Na końcu przechodzimy do obrotów, wypadów, piruetów i skoków.
 
Nauka Jazdy

Łyżwiarstwo to sport towarzyski. Prawdą jest, że najłatwiej jazdy na łyżwach uczy się dzieci. Jednakże w każdym wieku można spróbować i nauczyć się jeździć na łyżwach - zgrabnie i z gracją. Nigdy nie jest za późno. Nauce jazdy na łyżwach pomocna może być jazda na rolkach. A na pewno doświadczony, wykwalifikowany trener.
 
Nie musisz czekać do długiego urlopu, nie musisz kupować drogiego sprzętu. Potrzebne są tylko łyżwy. Możesz rozpocząć niemal w każdym czasie
Wizyta na tafli lodowej nie narzuca szczególnych wyjazdów i wydatków. Przynosi natomiast ogromną ilość radości, satysfakcji i dobrego samopoczucia.
 
 
 
 
 
                                                              Copyright right © 2008 Wiktor Zajkiewicz - www.opony.net